Dr. Sibel Güldiken

Dr. Sibel Güldiken

1971 yılında Edirne’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Edirne’de tamamladı. 1988 yılında İstanbul Atatürk Fen Lisesi’ni bitirdi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1994 yılında birinci olarak mezun oldu.1994-2000 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda, 2000-2003 yılları arasında aynı üniversitede Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı’nda yandal eğitimini tamamladı. 2004 yılında Trakya Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atandı. 2007 yılında doçent ünvanını aldı. 2011 yılında Chicago Üniversitesi Endokrinoloji bölümünde Prof. Dr. R. Weiss ve Prof. Dr. S. Refetoff ile “tiroid hormon direnci” üzerine laboratuvar çalışmalarında bulundu. 2013 yılında profesör olarak atandı. 2015 de Münih Teknik Üniversitesi Klinikum Rechts der Isar hastanesinde nöroendokrin hastalıklar bölümünde gözlemci olarak çalıştı.

 

2009 yılından itibaren çeşitli dönemlerde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Uzmanlık ve Yandal Uzmanlık Öğrencileri Eğitim ve Öğretim Sınav Yönetmeliği Kurulu, Tıp Fakültesi Eğitim Komisyonu, Ders ve Staj Yürütme Kurulu üyeliği ve başkanlığı, Hasta Okulu Yönetimi üyeliği ve başkanlığı görevlerinde bulundu. 2013-2016 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. 2015 yılından itibaren de Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanlığı’nı yürütmektedir.

 

Endokrinoloji alanında ulusal ve uluslararası 130 bilimsel makalesi, çok sayıda kongre sunumu ile 6 adet kitap bölümü çevirisi bulunmaktadır. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği’nin üyesi olup “Obezite, Dislipidemi, Hipertansiyon”, “Tiroid”, “Tıbbi Beslenme ve Egzersiz Metabolizması” çalışma gruplarında yer almaktadır.